RE/MAX Analiz Video Eğitimleri

Image Alınan gayrimenkullerin 5 yıl içerisinde elden çıkarılması halinde, gelir elde ediliyorsa bu gelir için vergi ödenmesi gerekmektedir. Mevzuatta bu verginin adı değer artış kazanç vergisidir.Değer artış kazanç vergisi, gerçek kişiler ve gayrimenkul ticareti yapmayan kişiler tarafından, 5 yıl dolmadan satılan mülklerde ortaya çıkmaktadır. Tüzel kişiler yani firmaların veya gayrimenkul ticareti yapan kişilerin satışlarında da vergisel sorumluluk bulunmaktadır, ancak buradaki vergi değer artış kazanç vergisi değildir.
Image Gayrimenkul işlemlerinde mülkü satın alan ile ödemeyi yapanın aynı kişi olması gerekiyor. Örneğin bir mülk satın alıyorsunuz, mülk sizin üzerinize geçerken, ödemeyi ise bir başkası yapıyor, bu kişi eşiniz veya çocuğunuz dahi olsa, burada vergiyi doğuran olan meydana gelmektedir. Bu verginin adı ise Veraset ve İntikal vergisidir. Veraset; miras yolu ile edinilen mallar üzerinden, İntikal ise; karşılıksız (ivazsız) edinilen mallar üzerinden, ortaya çıkan vergi çeşitleridir.
Image Ülkemizde emlak danışmanlığı popüler bir sektör haline gelmiştir. Bunun başlıca sebeplerinden birisi yatırım sermayesinin ve sabit maliyetinin düşük olmasıdır. Emlak danışmanlığı yapabilmek için artık bazı gereklilikleri yerine getirmek gerekiyor.
Image Bir gayrimenkul tapusu ile parsel sorgu nasıl yapılır? Hangi bilgiler elde edilir? Parsel sorgulama neden önemlidir? Gayrimenkulün konumunu, yüzölçümünü, çevresini, arsanın yapısını, diğer mesafelere uzaklığını öğrenebilmemizi sağlar. Bir mülk alacağınız zaman size bir tapu verdiklerinde, gördüğünüz yerin tapu üzerindeki bilgiler ile aynı yer olup olmadığını parsel sorgulama ile anlayabilirsiniz.